Skip to main content

Melbourne sa stane tretím pilotným mestom programu Uber pre mestskú mobilitu. Druhá najľudnatejšia metropola Austrálie sa tak pripojí k americkému Dallasu a Los Angeles, kde začínajú testovať prvú leteckú taxislužbu Uber Air. Skúšobné lety Uber Air s elektrickým vertikálnym vzletom a pristátím sú aktuálne v štádiu príprav. Testovacie lety taxislužby Uber v Melbourne sa začnú realizovať už v budúcom roku, pričom obchodné operácie spustí Uber v roku 2023. Cena za lety taxislužby Uber Air bude rovnaká ako ceny pozemnej dopravy Uber.

Rozhodnutie Uberu pre Melbourne padlo aj z dôvodov, že mesto má jedinečné demografické a geopriestorové podmienky, zavážili aj dlhoročné aktivity a skúsenosti v oblasti inovácií a technológií. Malbourne je považované za technologické centrum a je najrýchlejšie rastúcou lokalitou Austrálie. Charakterizuje ho tiež rozvinuté  výskumno-vývojové prostredie a moderná regionálna dopravná sieť.

Austrália je už mnoho rokov centrom výskumu a vývoja bezpilotných leteckých dopravných prostriedkov a technológií. Austrálsky letecký regulačný úrad a Úrad pre bezpečnosť civilného letectva sú považované za  špičkové inštitúcie v oblasti výskumu a vývoja, a bezpečnosti a regulácie nových leteckých technológií na svete. V krajine realizuje výskum a vývoj bezpilotných lietadiel aj Boeing, či Google s projektom doručovateľských riešení prostredníctvom dronov  Wing Wing, ktoré testuje v austrálskej Canberre.

Narastajúce dopravné preťaženie robí z Melbourne ideálne mesto pre testovanie Uber Air. Napríklad 19 km dlhá cesta z centrálnej obchodnej štvrte na letisko trvá až hodinu jazdy autom. Uber Air túto vzdialenosť zdolá za približne 10 minút. Platby za služby Uber Air budú na rovnakej úrovni ako ceny UberX, čiže súkromné ​​jazdy autom pre jednu až štyri osoby v rovnakej vzdialenosti.

Uber na projekte spolupracuje s lokálnymi hráčmi. Spoluprácu na vývoji skyportov potrebných pre realizáciu letov rozbehol s Macquarie Capital. Sieťovú štruktúru a konektivitu zabezpečí lokálna komunikačná spoločnosť Telstra. V infraštruktúre Uber podporí Scentre Group, prevádzkovateľ nákupných centier Westfield v Austrálii a na Novom Zélande. Uber na projekte úzko spolupracuje aj s austrálskou vládou, melbournským letiskom a Úradom pre bezpečnosť civilného letectva.

 

Zdroj: www.apex.aero

Diskusia