Skip to main content

Britské mest Coventry vybuduje prvé letisko na svete pre elektrické lietajúce autá a drony s autonómnym riadením. Projekt je v rukách start-upu Urban Air Port a juhokórejskej automobilky Hyundai Motor. Rozvíja myšlienku budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka. Mesto Coventry sa vďaka projektu stáva priekopníkom, ktorý pomáha formovať budúcnosť elektrickej dopravy. Prevádzka futuristického letiska Air-One by mala byť spustená už v priebehu tohto roku.

Spoločnosť Urban Air Port si pre miesto prvého letiska tohto druhu vybrala mesto Coventry z dôvodu  výhodnej polohy a tiež preto, že je historicky priemyselným centrom pre automobilový a letecký priemysel. Centrálna poloha Coventry ponúka prístup do väčšiny častí krajiny už do štyroch hodín. Mesto má podľa nej veľký potenciál pre podporu odvetvia mestskej leteckej mobility. Projekt sa stal víťazom vládnej výzvy zameranej na vývoj leteckej infraštruktúry a systémov, a získal tak podporu vlády Spojeného kráľovstva. Letisko Air-One  je súčasťou globálneho úsilia o revolúciu v mestskej doprave – umožňuje pristáť a dobíjať letecké taxíky a elektrické drony, pomáha znižovať preťaženie, znižovať znečistenie ovzdušia a prispievať k budúcnosti s nulovými emisiami uhlíka.

Spočiatku bude letisko slúžiť na edukáciu verejnosti a pomoc verejnosti pochopiť novú technológiu. Výskumným partnerom projektu, Unverzita Coventry, bude na letisku demonštrovať ukážky lietadiel Vertical Take-Off and Landing (eVTOL) s posádkou aj bez posádky. Ďalším partnerom stojacim za projektom je spoločnosť Hyundai Motor Group. Tá plánuje mať do roku 2028 vlastné komerčne dostupné lietajúce vozidlá. Dynamika rozvoja tohto segmentu priemyslu bude podľa spoločnosti Urban Air Port rýchla. Hovorí, že v priebehu nasledujúcich piatich rokov plánuje vytvoriť viac ako 200 podobných miest po celom svete.

Ambície autorov projektu podporujú predpovede NASA, ktorá tvrdí, že samotná mestská letecká mobilita môže v blízkej budúcnosti dosiahnuť hodnotu až 500 miliárd dolárov, a dnes myšlienku mestskej leteckej mobility brzdí iba nedostatok infraštruktúry. Z globálneho pohľadu sa odhaduje, že revolúcia v oblasti leteckej mobility v mestách dosiahne v priebehu nasledujúcich 20 rokov hodnotu takmer 1 bilión GBP. Air-One prinesie čistú mestskú leteckú dopravu a otvorí nový vzdušný svet mobility s nulovými emisiami. Podľa spoločnosti Urban Air Port automobily potrebujú cesty, vlaky potrebujú koľajnice a lietadlá potrebujú letiská a eVTOL budú potrebovať mestské letecké prístavy.

 

Zdroj fotografie: urbanairport.co.uk

Diskusia