Skip to main content

Trojrozmerné hologramy sú už mnoho rokov súčasťou filmových spracovaní sci-fi príbehov. Nastal čas, kedy tieto technológie prechádzajú zo sveta sci-fi do toho reálneho. Austrálska spoločnosť Voxon Photonics vytvorila najpokročilejší 3D volumetrický displej na svete. Prvý komerčný produkt spoločnosti, model VX1 dokáže premietať do voľného priestoru až 500 volumetrických pixelov.

3D hologramy nie sú neznámou, 3D obraz zvyčajne vytvárajú premietaním na displej z viacerých uhlov a prezeranie 3D objektov si obvykle vyžaduje špeciálne okuliare alebo LCD obrazovku a obmedzujú tak uhly pohľadov. Spoločnosť Voxon však vyrába hologramy, ktoré v priestore „fyzicky existujú“. Volumetrický displej ich umožňuje  vidieť vo vysokom rozlíšení a reálnom čase.

Technológie spoločnosti Voxon vytvárajú objekt priamo pred vašimi očami pomocou miliónov svetelných bodov. Objemové displeje sú navrhnuté tak, aby ste hologram mohli sledovať z ľubovoľného uhla. Zážitok zo sledovania je výnimočný a pôsobí na vás dojmom, akoby ste sledovali skutočný objekt. Technológia funguje na princípe 3D tlačiarne, pri ktorej sa 3D dáta rozdelia na stovky vrstiev. Náš mozog dokáže prostredníctvom daností oka obrazy prirodzene spájať a vytvoriť tak 3D objekt.

Volumetrické displeje ukazujú cestu budúcemu vývoju zobrazovacej technológie využiteľnej aj vo výrobnom prostredí. V praxi ich môžu využívať dizajnéri, strojárski inžinieri a ďalší technickí odborníci. Využiť sa budú dať pri rôznych činnostiach, či už ide o vzdelávanie, vizualizácie údajov, zážitkový marketing alebo lekárske zobrazovanie.  Voxon VX1 je nielen fascinujúci ale aj spolupracujúci.

Zdroj: Voxon.co

Diskusia