Skip to main content

Spoločnosť UPS, v spolupráci s jedným z lídrov v oblasti výroby autonómne riadených dronov spoločnosťou Matternet, spustila logistickú službu zameranú na prepravu laboratórnych vzoriek v zdravotníckom zariadení WakeMed v Raleigh v Severnej Karolíne. Spoločné riešenie zabezpečí doručenie laboratórnych vzoriek do zdravotníckych zariadení včas a bezpečne.

Doteraz boli laboratórne vzorky  v rámci komplexu zdravotníckych zariadení WakeMed doručované kuriérskymi vozidlami. Doručenie prostredníctvom dronov však pomáha významne skrátiť dobu prepravy laboratórnych vzoriek, umožňuje vyhnúť sa problémom so zápchami na cestách, znižuje náklady, šetrí čas a prináša lekárom i pacientom komfort, pohodlie a istotu. Laboratórny materiál sa prepravuje v špeciálne upravených a zabezpečených prepravných boxoch. Dron má vopred určenú dráhu letu a monitoruje ho špeciálne vyškolený pilot.

Očakáva sa, že globálny zdravotnícky priemysel by mal technológiu bezpilotných dronov primárne využívať najmä v zónach katastrof alebo vzdialených oblastiach. „Zameriavame sa na okamžitú, just-in-time zdravotnú starostlivosť, skutočne naliehavé, život meniace udalosti na ťažko dostupných miestach,“ povedal Bala Ganesh, viceprezident pre pokročilé technológie skupiny UPS. „To je naše primárne zameranie, pretože sme presvedčení, že toto je trh pre inovatívne využitie našich riešení.“

Dohľad nad  projektom poskytol americký Federálny úrad pre letectvo (FAA) a Ministerstvo dopravy Severnej Karolíny. Spustením služby dodávky laboratórnych vzoriek UPS vytvorila ako prvá komerčné riešenie generujúce reálny výnos, čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnej z konkurenčných firiem. Legislatívne prostredie a podmienky pre rozvoj projektov postavených na myšlienke komerčného využitia dronov v bežnom živote, je však stále zložité a plné odborných diskusií. Vlády na celom svete riešia intenzívne otázky možností zneužitia dronov a problematiku bezpečnosti, ohrozenia zdravia, životov ľudí a majetku v prípade zlyhania dronov.

Minulý rok v máji FAA urobil veľký krok  k lepšej regulácii komerčného využívania bezpilotných lietadiel. Oznámilo vytvorenie koalície zástupcov federálnej a regionálnych vlád a komerčných spoločností, ktoré v spoločnom trojročnom programe budú testovať praktické využitie bezpilotných lietadiel. Hlavným cieľom programu je zistiť, ako je možné novú technológiu bezpečne a efektívne integrovať do bežných denných činností a služieb. Členmi koalície sú okrem UPS aj Uber, FedEx, Intel a Qualcomm, ako aj startupy Airmap a Flirtey.

Zdroj: www.businessinsider.com

Diskusia