Skip to main content

Prvá autonómna taxislužba spoločnosti Waymo už testuje služby v uliciach miest. Koncom minulého roka spustila svoju prvú samojazdiacu taxislužbu – Waymo One – v štyroch okresoch arizonského Phoenixu. Testovať začala  v obmedzenom rozsahu. V prvej fáze sprístupnila službu štyrom stovkám miestnych testovačov – dobrovoľníkov. Okrem testovania prepravy cestujúcich preveruje aj rezervačný systém.

autonomna-taxisluzba

Spoločnosť Waymo je súčasťou materskej spoločnosti Google Alphabet. Po takmer desaťročí vývoja,  investíciách viac ako miliardu dolárov a s viac ako 16 miliónmi kilometrov najazdenými po verejných komunikáciách bez vodiča, je Waymo One prvým projektom, ktorý testuje autonómnu taxislužbu v reálnych podmienkach. Zatiaľ sú vo vozidlách okrem cestujúcich prítomní aj bezpečnostní vodiči. Plnia úlohu „poistky“ v prípade komplikácií počas jazdy. Prevádzka vozidla je zároveň sledovaná aj z operačného strediska.

Waymo One je prvým projektom, ktorý dokáže generovať profit z cestovného a platieb za služby.

Služba Waymo One funguje podobne ako Uber. Záujemca o taxislužbu si stiahne aplikáciu, prepojí ju so svojou platobnou kartou a prostredníctvom nej objednáva jazdy. Aplikácia, okrem iného, zobrazuje cestujúcim miesto vyzdvihnutia a cieľovú destináciu, ako aj informácie o cenách za dopravu. Obrazovky vo vozidle zobrazujú trasu, ktorú bude taxík prechádzať, spolu s predpokladaným časom príchodu ale aj dopravné informácie, vrátane obmedzenia rýchlosti v danej oblasti a polohy iných vozidiel a chodcov na ceste. Aplikácia umožňuje cestujúcim kontaktovať spoločnosť s otázkami o zmenách cieľa.

autonomna-taxisluzba

Najskúsenejší vodič na svete

Ambíciou Waymo nie je vyrábať autonómne vozidlá, ale vyvíja hardvér aj softvér, ktorý bude možné nainštalovať do už existujúceho automobilu. S aplikáciou by mu mala pomôcť spoločnosť Magna, ktorá sa špecializuje na integráciu pokročilých technológií v automobilovom priemysle. Dnes Waymo používa modely vozidiel Chrysler Pacifica a Jaguar I-Pace. Waymo One aktuálne údajne ešte dolaďuje zvládanie jazdy na parkoviskách, nepredvídateľné zatáčania vľavo či zaradenie sa do premávky na diaľnici.

autonomna-taxisluzba

Pripomienky testerov pomôžu zdokonaliť technológiu a doplniť dizajnové prvky vozidiel.

Priamou konkurenciou Waymo v riešeniach autonómnych taxislužieb sú spoločnosti Uber a Cruise Automation koncernu GM. Riaditeľ Waymo sa však často necháva počuť, že spoločnosť je schopná viesť trh aj naďalej. Jej misia je jasná: Chce, aby Waymo bol najskúsenejším vodičom na svete.

Zdroj: reuters.com, waymo.com

Diskusia