Skip to main content

Automobilový priemysel je v aplikovaní nových technológií jedným z najprogresívnejších odvetví. Automobilky prichádzajú s vymoženosťami, ktoré uvádzajú do života nedávne sci-fi predstavy. Revolučnou novinkou sa môže pochváliť koncern Volkswagen Group Components, ktorý ako jeden z prvých vyvíja spôsob komunikácie a interakcie s vodičom prostredníctvom hologramov. Najhorúcejšou novinkou je vývoj špičkového audiosystému intuitívne ovládaného hologramom pre model VW Golf GTI Aurora.

Na rozdiel od trojdimenzionálnych zážitkov, ktoré poznáme z kina, k sledovaniu holografických obrázkov v aute  nepotrebujete 3D okuliare, špeciálne senzorové rukavice alebo joysticky. Premietaný obraz je vytváraný pomocou softvérových algoritmov a vizuálnej technológie. Hologram voľne pláva vo vzduchu nad hardvérom, ktorý je integrovaný do kompaktného modulu v batožinovom priestore vozidla. Ovládanie je intuitívne. Systém automaticky rozpoznáva prevádzkové požiadavky používateľa a implementuje ich.

Holografická komunikácia si získa záujem užívateľa vďaka intuitívnemu ovládaniu. To umožňuje jednoduchú interaktivitu, a užívateľ sa pri jej ovládaní cíti komfortne. Stačí stlačiť tlačidlá štart, stop a pauza, ktoré voľne plávajú v miestnosti, vybrať album z premietanej ponuky animovaných zoznamov skladieb vo forme kocky špičkou prsta alebo upraviť hlasitosť pomocou ovládania hlasitosti premietaného v priestore. Užívateľ intuitívne vie, ako ovládať ovládacie prvky, aj keď nikdy predtým technológiu hologramu nepoužíval.

Holografia je technológiou, s ktorou automobilky pracujú pre zlepšenie komfortu ovládania vozidiel. Poskytuje užívateľovi úplne nový zážitok. V automobilovom priemysle si postupne nachádza uplatnenie napríklad v podobe holografického premietania na čelné sklá áut. Prostredníctvom hologramov môže vozidlo informovať užívateľa o vážnejších poruchách, ktoré vodič na displeji pred sebou niekedy prehliadne. Na to, kým sa tieto riešenia presunú do sériovo vyrábaných vozidiel, si však ešte chvíľu počkáme.

 

Zdroj: industry40today.com

Diskusia