Skip to main content
  • Vedci z univerzity Tufts, univerzít vo Vermonte a Harvarde vyvinuli drobné živé organizmy, ktoré je možné programovať. „Xenoboty“ boli vyrobené z kmeňových buniek žaby
  • Otvárajú širokú škálu možností využitia, napríklad pri čistení mikroplastov, spracovaní toxických materiálov alebo pri dodávaní liečiv do organizmu
  • Výskum, zameraný na podporu vývoja mäkkých robotov bol publikovaný v odbornom časopise Proceedings of the National Academy of Sciences

Čo sa stane, keď spojíte kmeňové bunky srdcového svalu a kože žaby? Takmer nič, kým nenaprogramujete ich pohyb. V takom prípade ste vytvorili xenobota, nový typ organizmu, ktorý je z časti robotom a čiastočne živým organizmom.

Vedci z Tufts Univerzity, Vermontskej a Harvardskej univerzity vytvorili prvé xenoboty zo žabích embryí. Ich fyzickú podobu a vlastnosti programovali pomocou počítačových algoritmov. Embryá z kože a srdca žiab majú veľkosť len jeden milimeter, ale dokážu pozoruhodné veci, napríklad pohybovať sa nasmerovaním k cieľu.

Sú to nové živé stroje,“ uviedol Joshua Bongard, odborník na počítač a robotiku na univerzite vo Vermonte. „Nie sú to ani tradičné roboty, ani druh zvieraťa. Je to nový druh organizmu: živý, programovateľný organizmus.“ Vedci dúfajú, že ich štúdiom sa dozvedia viac o tajomnom svete bunkovej komunikácie. Roboorganizmy by mohli byť užitočné napríklad pri distribúcii liečiva do tela alebo prispieť k ekologickejším technikám čistenia životného prostredia.

Xenoboty si požičali svoje meno od Xenopus laevis, odborného názvu pre africkú žabu pazúnatku, z ktorej vedci odobrali kmeňové bunky. Srdcové bunky sú schopné zmršťovania, čo napomáha xenobotovi v pohybe, kožné bunky poskytujú štruktúru. Vedci bunky spojili pod mikroskopom v dizajnoch, ktoré boli špecifikované počítačovým algoritmom.

Aj keď sú xenoboty schopné spontánneho pohybu, bez pomoci počítačov nemôže byť koordinovaný. Xenoboty  nie sú schopné existovať bez dizajnov vytvorených pomocou evolučných algoritmov. Tím vedcov vytvoril xenobotom virtuálny svet a spustil vývojové algoritmy. Tie hľadali xenoboty, ktoré boli pri vykonávaní  konkrétnej konfigurácie úspešné. Prešli tak prirodzeným výberom, a boli pripravené úpešne rozvíjať vhodný fond budúcich roboorganizmov.

Zdroj: https://www.popularmechanics.com/

Diskusia