Skip to main content

Roboty Boston Dynamics nás dlhodobo nadchýnajú a desia súčasne. Spoločnosť v prezentácii robotov vo svojich virálnych videách dáva priestor nahliadnuť ďaleko za hranice súčasnosti. Doposiaľ sa zameriavala na poradenstvo a poskytovanie svojich robotických patentov iným firmám. Aktuálne však prichádza s prvým vlastným robotom, uvádzaným pod menom Spot, ktorý je určený pre komerčný predaj. Spot je dnes takmer pripravený na predaj. Zatiaľ nie je stanovený dátum spustenia komerčnej verzie robota, mal by byť však dostupný už v priebehu niekoľkých mesiacov.

Robot nie je v sortimente Boston Dynamics žiadnym nováčikom. Jedná sa o pomerne známeho štvornohého robota, ktorý v minulosti zaujal svojou schopnosťou otvárať dvere, manipulovať s predmetmi a tiež svojou dokonalou rovnováhou. Okrem iných pozoruhodných vlastností má možnosť  predviesť svoju schopnosť prispôsobiť sa náročným prostrediam a novým situáciám.  Kamera na ramene umožňuje Spotu podrobnejšiu inšpekčnú prácu. Je vybavený senzormi v prednej i zadnej časti, ak nemá priestor na otočenie, zdoláva schodiská a úzke chodby jednoduchým cúvaním. Spot prechádzal dlhodobým a dôsledným terénnym testovaním pre budúce komerčné využitie v rôznych prostrediach, napríklad pri doručovaní balíkov, či prieskumnej práci.

Novinka Boston Dynamics má veľmi jednoduché a intuitívne ovládanie. Pomocou D-padu je riadený ako akékoľvek RC auto alebo mechanická hračka. Rýchlym ovládaním cez video kanál, ktorý sa živo vysiela z kamery prednej strany robota, je možné vybrať cieľ, do ktorého sa má dostať, a ďalší ovládací prvok umožní prevziať kontrolu nad ramenom robota namontovaným vo vrchnej časti podvozku.

Rameno robota je vynikajúcim príkladom ambicióznych plánov Boston Dynamics. Namiesto predaja robota ako nástroja na jednorazové použitie ho prezentuje ako „platformu mobility“, ktorú si môžu používatelia prispôsobiť na plnenie rôznych úloh. Bodový robot s namontovanými 3D kamerami môže mapovať prostredia, ako sú staveniská, identifikovať nebezpečenstvá a postup prác. Ak je vybavený úchopovým ramenom, má ešte väčšiu flexibilitu, dokáže manipulovať s objektmi.

Napriek tomu, že pre Spot má Boston Dynamics jasnú víziu smerovania, musí ešte dokázať, že ju vie zmeniť na životaschopný biznis. Odhalil však, že spoločnosť už našla svoje trhy, vrátane stavebných firiem v Japonsku, ktoré testujú Spot ako nástroj na monitoring a kontrolu bezpečnosti a priebehu prác na staveniskách. Ďalší priestor sa otvára smerom k aplikáciám na využívanie v nepriateľskom, nebezpečnom, či znečistenom prostredí, kde sú náklady na ľudí veľmi vysoké.

Zdroj: Boston Dynamics, www.newatlas.com, www.theverge.com

Diskusia