Skip to main content

Švédska spoločnosť Einride predstavila nový typ autonómneho nákladného vozidla Autonomous Electric Transport (AET). To chce pustiť na cesty už v roku 2021. Autonómne vozidlá budú dodávané bez volantov, pedálov, čelných skiel a bez kabíny, a sú navrhnuté v štyroch rôznych variantoch. Môžu byť ovládané na diaľku ľudským operátorom, dokážu však pracovať aj autonómne, bez ľudského zásahu.

AET bude na trh uvedená v štyroch verziách, z ktorých AET 1 a AET 2 majú najvyššiu rýchlosť 30 km/h a hmotnosť 26 ton, užitočné zaťaženie 16 ton a dojazd na batériu 130 – 180 km. AET 3 a AET 4 majú podobnú hmotnosť a nosnosť, ibaže ich maximálna rýchlosť je 45 km/h a 85 km/h. Každé zo štyroch vozidiel bude mať iné podmienky, za ktorých môže auto jazdiť autonómne a povolenú oblasť prevádzky. AET 1 je navrhnutý tak, aby fungoval vo vymedzenej geografickej oblasti, zatiaľ čo AET 2 môže jazdiť aj mimo vyhradenej oblasti pomocou teleoperácie. AET 3 je určený do vidieckeho prostredia a AET 4 na jazdu po diaľnici.

Spoločnosť Einride vyhlásila, že jej nové vozidlá „znížia náklady na prepravu až o 60 percent, a pokles emisií CO2 o ohromujúcich 90 percent“ – čo považujú odborníci za odvážne tvrdenie. Spoločnosť tvrdí, že na dosiahnutie autonómnej úrovne 4 (čo znamená za určitých podmienok jazdu úplne bez vodiča) používa softvér Nvidie na automatické riadenie vozidla. Nákladné vozidlá môže ovládať aj diaľkový operátor, ktorý sa nachádza stovky kilometrov od nich, pomocou teleoperačnej technológie spoločnosti Phantom Auto.

Obraz nákladného vozidla bez kabíny však podnecuje obavy, že autonómna technológia povedie k enormnému poklesu pracovnej sily, a znepokojujúca je aj samotná obava z vozidla vo veľkosti ťahača a prívesu bez ľudského vodiča pohybujúca sa po cestách. V USA pracuje v doprave na pozíciách vodičov 4,4 milióna zamestnancov, z toho 2,5 milióna sa viaže na pracovné miesta v nákladnej doprave. Nedávna štúdia zistila, že automatizované nákladné vozidlá môžu do roku 2030 znížiť v USA a Európe dopyt po vodičoch až o 50 až 70 percent.

Zdroj: theverge.com
Foto: Einride

Diskusia