Skip to main content

Ohľaduplnosť k životnému prostrediu, ale najmä úspora na nákladoch za energiu, motivujú mnohé podniky hľadať efektívnejšie riešenia v oblasti energetického manažmentu. Vďaka technologickým systémom, aplikáciám a smart zariadeniam môžu lepšie manažovať a rýchlejšie reagovať na svoje energetické potreby. Predstavujeme vám 5 celosvetovo využívaných technológií na úsporu energie.

Vedeli ste, že…?

Prognózy v International Energy Outlook 2016 napovedajú, že by sa do roku 2040 mala zvýšiť globálna spotreba energií až o 48 %. To môže viesť k zmenám cien energie. Spoločnosti, ktoré už teraz investujú do nástrojov na manažment energie, môžu teda z dlhodobého hľadiska výrazne ušetriť a začať premýšľať, akými systémami a aplikáciami možno znížiť svoju spotrebu?

Meranie spotreby: Verdigris Technologies

Verdigris Technologies vyvinuli systémy pre energetický manažment budov založený na AI (umelej inteligencii) a IoT (Internet of Things). Zariadenie na meranie spotreby stačí zapojiť do elektrickej zásuvky, kde zbiera dáta, ktoré v reálnom čase sa prenášajú do cloudu. Zariadenie pomáha nájsť priestor na optimalizáciu a upozorňuje na anomálie v spotrebe niektorých zariadení.

verdigris-technologies

Využívanie obnoviteľnej energie: Powerpack Tesla

Spoločnosť Tesla sa usiluje svojimi inováciami zmeniť svet. Ich Powerpack, ktorý je určený predovšetkým pre stredné a veľké podniky, pomáha riešiť manažment spotreby. Využíva pritom lítiovo-iónové batérie, ktoré sú schopné zužitkovať a udržiavať energiu zo slnka alebo z vetra. Energiu z batérie je možné využiť v čase najvyššej spotreby alebo na optimalizáciu nákladov vtedy, keď je cena za energiu najvyššia.

powerpack-tesla

Elektrochromické inteligentné okná

Elektrochromické okná sa dokážu zatieniť alebo rozjasniť podľa intenzity svetla. Ich ovládanie je jednoduchšie a prirodzenejšie než rolety, môžu sa riadiť prostredníctvom svetelných senzorov alebo mobilnej aplikácie. Počas horúcich letných dní sa zatienia a znížia tak nároky na klimatizáciu v interiéri. Podľa US Department of of Energy’s National Renewable Energy Laboratory dokážu tieto okná znížiť celkovú spotrebu budovy až o 8 %.

sageglass

Inteligentné predlžovačky na úsporu v režime „stand by“

Elektrické spotrebiče zapojené v elektrickej zásuvke využívajú energiu, aj keď sú vypnuté. Inteligentné predlžovačky a zásuvky dokážu vyhodnotiť, či sa zariadenie používa a prívod elektrickej energie zastaviť. Toto úsporné riešenie dokáže znížiť spotrebu, a teda aj cenu na účte za elektrinu, a to až o 5 – 10 %.

smart-zasuvka

Znížená spotreba vďaka inteligentným svetelným systémom

Spoločnosti sa usilujú vytvoriť komfortné a zdravé prostredie pre svojich zamestnancov. Veľkú úlohu tu zohrávajú aj dostatok denného svetla a primerané svetelné podmienky. Vďaka integrovaným LED svetelným systémom môžu optimalizovať osvetlenie pre potreby svojho tímu, ako aj znížiť celkovú spotrebu. Svetoznámy výrobca LED systémov Philips deklaruje, že ich zavedenie znižuje spotrebu z osvetlenia až o 80 %.

led-svetla

Diskusia