Skip to main content

Solárne technológie si s dôraznou naliehavosťou nachádzajú nové miesta aplikácie. Solárna energia už dávno nie je len o veľkých solárnych farmách či solárnych paneloch na strechách domov. Spoločnosť Tesla napríklad integrovala solárne články priamo do strešných škridiel, množstvo výrobcov do automobilov, spoločnosť Armor do autoplachty a ďalšie iné napríklad aj do komerčných solárnych ciest.

Solárna technológia sa stáva súčasťou domáceho prostredia aj bez toho, aby zaberala cenné obytné priestory, práve naopak, stáva sa súčasťou priestorov, ktoré je možné naďalej využívať bez obmedzenia. Maďarská spoločnosť Platio vyvinula solárne dlaždice, ktoré sa aplikujú priamo na príjazdovú cestu, terasu, či balkón. Tansformovala tak koncept solárnej cesty do produktu, ktorý je určený aj pre domácnosti. Solárny systém pozostáva zo vzájomne prepojených recyklovaných solárnych dlaždíc.

Inovačný koncept je ekologický a udržateľný. Na výrobu jednej dlaždice je potrebných 400 PET fliaš a treba dodať, že finálna dlaždica je odolnejšia ako betón. Inštalácia s rozlohou 20 m2 podľa Platio vystačí na pokrytie ročnej spotreby elektrickej energie priemernej domácnosti. Pri vývoji solárnych dlaždíc sa naši južní susedia zamerali aj na ich estetickú a bezpečnostnú stránku. Dlaždice sú elegantnou súčasťou exteriérov a ich povrch je kvôli bezpečnosti chodcov protišmykový.

Zdroj: www.platiosolar.com

Diskusia