Skip to main content

Zvieratá, obzvlášť vtáci, inšpirujú tvorcov moderných technológií a inovatívnych zariadení už roky. V hľadáčiku vedcov z americkej  Purdueovej univerzity sa tentoraz objavil kolibrík. Ten je pre svoje výnimočné letové vlastnosti a jedinečnú stavbu tela inšpiráciou pre výrobu malých lietajúcich robotov. Na základe analýzy a strojového učenia vedci zostavili dron, ktorý kolibríka pripomína nielen fyzicky, ale zároveň dron nastavili podľa letových vlastností kolibríka.

Pokus amerických vedcov nebol prvým pokusom zostrojiť dron podporovaním vlastností a fyziognómie kolibríka, bolo ich už niekoľko. Robotickí predchodcovia aktuálnej verzie však boli väčší ako skutoční kolibríci, pomalší a diaľkovo ovládaní ľudským operátorom. Nový dron je veľkosťou a váhou porovnateľný s telom živého kolibríka. Má krídla s rozpätím 17 centimetrov a hmotnosť asi 12 gramov. Zároveň tento dron unesie až 27 gramov nákladu, čo je viac ako dvojnásobok jeho hmotnosti.

Telo robotického kolibríka je vytlačené cez 3D tlačiareň a krídla vyrobené z uhlíkových vlákien a membrán, ktoré sa môžu pohybovať s frekvenciou až 40 Hz. Dron sa tak môže pohybovať ako živý kolibrík, a to vrátane divokých prvkov leteckej akrobacie. Robotický kolibrík môže lietať ticho rovnako ako skutočný kolibrík, čo robí dron ideálnym pre skryté operácie a zostáva stabilný aj počas turbulencií.

Robot má dva motory a môže ovládať každé krídlo nezávisle od druhého, čo je spôsob, akým kolibríci vykonávajú vysoko agilné manévre v prírode. Zvládajú vznášanie na mieste alebo otočenie o 180° v zlomku sekundy. Pozoruhodné je i to, že dron nie je vybavený kamerami. Má k dispozícii elektrický zmysel hmatu, s jeho pomocou môže umelá inteligencia kolibríka navigovať aj v úplnej tme.

Diskusia