Skip to main content

Poznáte prevratné objavy posledného desaťročia v oblasti robotiky, ktoré prepísali históriu medicíny a zdravotnej starostlivosti? Podľa anglického časopisu Telegraph ide o týchto sedem vynálezov.

Chirurgický systém da Vinci

Chirurgický systém da Vinci je chirurgický robot spájajúci odbornú prácu chirurga s najmodernejšími technológiami – mikromechanikou, trojrozmernou vizualizáciou a počítačovým riadením. Navrhla ho americká firma Intuitive Surgical. Je ovládaný chirurgom a umožňuje vykonávať veľmi citlivé operačné zákroky a procedúry. Dnes sa používa v nemocniciach po celom svete.

da-vinci-system-robot

Projekt ľudského genómu

Zámerom výskumov, ktoré realizovali vedci pod názvom Projekt ľudského genómu (anglicky Human Genome Project – HGP), bolo skenovanie a mapovanie celej ľudskej DNA. Po viac ako desaťročnom výskume sa vo februári 2001 vedcom podarilo dokončiť mapu ľudského genómu s presnosťou na 99,99 percenta. Lekári dnes na jej základe môžu diagnostikovať choroby, ako je cukrovka, a predpovedať také ochorenia, ako je rakovina. A to ešte dlho predtým, ako boli identifikované v tele osoby.

projekt-ludskeho-genomu

Senhance Robot asistent

Senhance, robotický chirurgický asistent vyvinutý spoločnosťou TransEnterix, umožňuje chirurgom ovládať chirurgické nástroje prostredníctvom počítača. Senhance riadi chirurg z platformy pripomínajúcej kokpit lietadla. Vizuálne spojenie sprostredkováva špeciálne 3D rozhranie, ktoré detailne zachytáva operovanú časť tela. Doktor tak na diaľku ovláda až tri robotické ruky vybavené rôznymi chirurgickými nástrojmi.

senhance-robot-surgeric

(Foto: transenterix.com)

Robot Pepper

Dobrý deň, som Pepper. Aj takto sa vám môže prihovoriť prvý humanoidný robot na svete schopný rozpoznať ľudské emócie. Pochádza z dielne spoločnosti SoftBank Robotics a bol vytvorený na komunikáciu pomocou pohybov tela a hlasu. Doteraz sa využíval v rôznych oblastiach – maloobchode, hotelierstve či bankách. V roku 2016 našiel Pepper uplatnenie aj v oblasti zdravotnej starostlivosti. Malí roboti pomáhajú napríklad pri rehabilitačnom cvičení, ale takisto umožňujú deťom prekonať ich obavy z návštevy lekára či konkrétnych zákrokov.

Robear

Robear je robot ošetrovateľ, vyvinutý spoločnosťou RIKEN-SRK v Japonsku. Robot pomáha najmä starším pacientom pri pohybe a presunoch. Robear je dostatočne silný na zdvíhanie pacientov z postele, ale aj dostatočne jemný a šetrný na to, aby poskytoval podporu, keď sedia na invalidných vozíkoch.

robear-robot

Robotická operácia očí

Profesor Robert MacLaren v roku 2016 úspešne uskutočnil v nemocnici John Radcliffe v Oxforde prvú robotickú operáciu očí na svete. Použil diaľkovo ovládaného robota na zdvíhanie mikromembrán priamo v sietnici na zadnej strane oka.

roboticka-operacia-oci

(Foto: ox.ac.uk)

Chirurgický nôž na detekciu rakoviny

Vedci z Imperial College v Londýne vyvinuli v roku 2013 „inteligentný“ nôž na identifikáciu nádorových tkanív. Nôž testuje tkanivo v priebehu operácie a okamžite poskytuje informácie o tom, či tkanivo obsahuje rakovinové bunky. Počas chirurgického zákroku sa tieto informácie nepretržite komunikujú chirurgovi, čo výrazne urýchľuje analýzu biologických tkanív a umožňuje odstránenie prakticky všetkých rakovinových buniek.

iknife

Diskusia