Skip to main content

3D tlač dnes mení svet pozoruhodnými spôsobmi. Ešte nedávno ju filmári vkladali do svojich filmových príbehov ako vzdialenú futuristickú technológiu. Mnohé z vízií scenáristov sa už stali realitou a 3D tlač postupne vstupuje do rôznych oblastí života. Aj toho filmového, napríklad ako nástroj na výrobu rekvizít. Takto vznikli, okrem iných, aj zbrane vo filme Iron Man 2 alebo pavúky vo filme Harry Potter. Ponúkame vám 5 príkladov filmov, v ktorých scenáristi predpovedali technologický pokrok prostredníctvom 3D tlačiarní.  

Star Trek III (1984)

Replikátor z kultového Star Treku je snáď najslávnejšou 3D tlačiarňou všetkých čias. Filmové zariadenie vytvára a recykluje predmety. Režisér Gene Roddenberry umožnil inteligentnému replikátoru meniť subatomické častice na syntézu akéhokoľvek predmetu, alebo dokonca recyklovať hmotu naspäť do energie. Star Trek skutočne inšpiroval mnohých vedcov  a inovátorov. Tí nasledovali jeho teoretický námet, konvertovali fikciu do vedy a nakoniec do skutočnej technológie. Podľa všetkého nám môže ešte chvíľu trvať, kým sa vyvinie skutočný replikátor schopný vytvárať veci rovnako ako ten zo Star Treku, ale napríklad NASA už aktuálne vyvíja svoj vlastný replikátor.

Darkman (1990)

Darkman je pravdepodobne prvý film, ktorý ukázal svetu 3D biotlačiareň. Vo filme Dr. Peyton Westlake (Liam Neeson) pracuje na technológii, ktorá dokáže vytvárať syntetickú kožu. Pomocou digitálneho fotografického zobrazovania, 3D tlačiarne a kožných buniek si dokáže vytvoriť celý sortiment tvárových masiek. Vďaka nim je schopný zakryť svoju znetvorenú tvár a, samozrejme, pomstiť sa. Realita dnes napodobňuje Darkmana a 3D tlačiareň Skin je už realitou. Výskumníci z Wake Forest Institute pre regeneratívnu medicínu úspešne testovali biotlačiareň, ktorá produkuje živé bunky kože priamo na popáleniny. Funguje rovnako ako domáca tlačiareň. Priamo cez atramentový ventil sprejuje kožný „atrament“ na ranu. Vytlačený kožný štep pozostáva z dvoch samostatných vrstiev – jedna je zmesou kožných buniek s fibrinogénom a kolagénom a druhou vrstvou je trombín.

Piaty element (1997)

Piaty element od francúzskeho režiséra Luca Bessona môžeme hodnotiť ako skutočne vizionársky film. „Svetu“ priniesol masívnu a pokročilú 3D biotlačiareň. Pomocou špeciálneho materiálu na výrobu kostí a svalov bola vyprodukovaná očarujúca Leeloo (Milla Jovovich). Hoci sú postup, techniky a materiály vo filme viac ako nadnesené, 3D tlač syntetických ľudských tkanív je dnes už realitou a vytvorenie orgánov na transplantáciu týmto spôsobom už nie je snom. 3D biotlačiareň pre potreby zdravotníctva už vytvoril ľudské uši, svaly, či čeľuste. Tieto časti tela je možné vytlačiť pre pacienta z jeho vlastného tkaniva a vytvoriť tak orgán „šitý na mieru“. Po transplantácii ho telo nepovažuje za cudzí orgán a nespúšťa voči nemu obranné mechanizmy.

3D-tlac-organy

(Foto: 3dprintingindustr.com)

Jurský park III (2001)

V úspešnom dobrodružnom filme Jurský park III používa skupina paleontológov výkonnú 3D tlačiareň na vytvorenie rezonančnej komory velociraptora. Prístroj slúži Dr. Alanovi Grantovi (Sam Neill) na vytvorenie repliky rezonujúcej hrtanovej komory zvieraťa a prostredníctvom nej komunikuje s dravcami na ostrove. Ide o skvelý nápad, hoci je dosť nepravdepodobné, že obyčajný plastický hrtan postačuje na produkciu zvukov schopných ovládať stádo nahnevaných dravcov, ale, ktovie, ako to nakoniec bolo…  Stroj funguje na princípe mechanického vyrezávania častí predmetov v 3D tlačiarni pomocou naskenovaných informácií a počítačových výkresov.

Mission: Impossible III (2005)

Tvárové masky hrajú v sérii kultových trhákov výnimočnú rolu. Agenti sa veľmi často maskujú, aby získali cenné informácie od nič netušiacich protivníkov. V Mission: Impossible III sa 3D tlačiareň používa na vytvorenie totožnej repliky hlavy Owena Daviana (Phillip Seymour Hoffman). Po skenovaní Davianovej hlavy je maska vytlačená cez 3D tlač a Ethan Hunt (Tom Cruise) ju nosí na prekrytie svojej identity. Aj keď už aj dnes možno vytvoriť masku zo skenovania, sofistikovaná technológia autorov Mission: Impossible III je stále nedosiahnuteľná. Podľa technologických expertov firmy FBFX, ktorá sa zameriava na 3D skenovanie, CNC robotické frézovanie a opracovanie, bolo vo filme odignorovaných množstvo zásadných skutočností, okrem iných aj vlasy či tón pleti. Stručne povedané, 3D technológia tlače použitá v Mission: Impossible III zostáva stále fantáziou. Zatiaľ…

Zdroje: all3dp.com, medium.com

Diskusia