Skip to main content

3D tlač je jednou z dynamicky sa vyvíjajúcich technológií revolučného konceptu Industry 4.0.
V posledných rokoch zaznamenala významný pokrok, a čoraz viac výrobcov ju zaraďuje do svojich výrobných procesov. Podľa odborníkov niet pochýb o tom, že v najbližších rokoch bude pokračovať v raste. Ktoré trendy v 3D tlači v priemyselnej výrobe podľa nich zaznamenajú najväčší nárast?

 1. Výroba náhradných dielov na požiadanie
  Najväčšie uplatnenie nachádza 3D tlač vo výrobe náhradných dielov. V tradičnom nastavení výrob platí, že ak sa prístroj, či jeho diel pokazí, zamestnanci musia siahnuť do skladových zásob alebo objednať nový. S 3D tlačou však môžu vyrobiť potrebnú časť in-house v priebehu niekoľkých minút. Okrem časových úspor vo výrobe ušetria aj na skladových priestoroch, a môžu udržať či zefektívniť chod prevádzky.
 2. Ekologické vlákna
  Ekologická udržateľnosť čoraz viac preniká aj do výrobných programov. Podľa prieskumu spoločnosti Emarketer z roku 2019 až 47% používateľov internetu uviedlo, že uprednostňujú spoločnosti a produkty s udržateľným programom výroby a ekologickými materiálmi. Väčšina aplikácií dnes používa pri 3D tlači plasty. Čoraz viac populárnymi sa však stávajú rastlinné vlákna alebo vlákna recyklované z organického odpadu. Očakáva sa, že dopyt po ekologických vláknach bude v budúcnosti rásť, a pre výrobcov sa postupne stane nevyhnutnosťou.
 3. Modelovanie tlačených dielov prostredníctvom virtuálnych technológií
  Aj aditívna výroba neustále pracuje na odstránení nedostatkov v procesoch tlače. Niektoré časti môžu byť napríklad vytlačené s chybami, to však výrobca nemôže vidieť vopred. Preto výrobcovia začínajú pred samotnou tlačou testovať diely prostredníctvom virtuálnych technológií. Takto môžu pred samotnou tlačou testovať ako bude prebiehať tlač dielu z rôznych materiálov alebo v rôznych dizajnoch.
 4. Viac 3D tlače v prefabrikácii
  Prefabrikácia bola vždy populárnou oblasťou aplikácie 3D tlače, a tento trend bude naďalej pokračovať. Vždy, keď výrobca začne vyrábať nový produkt alebo jeho časť, môže použiť 3D tlač na vytvorenie jeho prototypu. To mu dá možnosť prejsť od plánovacích procesov k výrobe rýchlejšie, cenovo výhodnejšie a obmedziť plytvanie.
 5. 3D tlač kovov
  Tradičná priemyselná výroba zahŕňa spracovanie kovov, ktoré sú pre 3D tlač stále kameňom úrazu. Tlač kovu je možná, ale kovové tlačiarne a vlákna boli doposiaľ drahé. Náklady však pomaly začínajú klesať, čo pravdepodobne povedie k zvýšeniu tlače kovov. S dostupnejšími cenami sa 3D tlač kovov stane ďalším významným míľnikom priemyselnej výroby. Výrobcom to umožní zužitkovať rýchlosť a všestrannosť 3D tlače, a spojiť ju so silou a odolnosťou kovu.

Zdroj: http://www.manufacturingtomorrow.com

Diskusia