Skip to main content

Predstavte si, že si z hárku papiera vytrhnutého zo svojho zápisníka urobíte klávesnicu. Že si to neviete predstaviť? Nemusíte, pretože výskumný tím z Purdue University už premenil predstavy na realitu. Navrhol proces tlače, ktorý dokáže zmeniť papier napríklad na rozhranie klávesnice. Technológia tlače má nekonečné kreatívne aplikácie. Dokáže premeniť bežný papier alebo kartón, napríklad aj na touchpad alebo interaktívne rozhranie obalu potravín. Univerzita zverejnila výskumnú prácu o novom procese tlače vo vedeckom časopise Nano Energy.

Inteligentný papier

Výrobe elektronických zariadení nanesením na papierový povrch venujú v posledných rokoch výskumníci čoraz väčšiu pozornosť. Výroba multifunkčných elektronických zariadení na papierových podkladoch zaujala aj kvôli ich nízkym nákladom, ekologickosti, flexibilite a ľahkosti. Na druhej strane bolo potrebné riešiť aj mnohé výzvy. Napríklad závislosť na externej batérii, ľahkú degradovateľnosť vlhkosťou a malú kompatibilitu s existujúcimi procesmi sériovej výroby. Americkí výskumníci však tieto prekážky úspešne prekonali. Vyvinuli technológiu schopnú zhotoviť bezdrôtové zariadenie, ktoré nepotrebuje vonkajší zdroj energie a je tiež odolné voči vlhkosti, prachu a iným nečistotám.

Odolný náter

Toto je prvý raz, čo sa podarilo vyvinúť samonapájacie, na papieri vytvorené elektronické zariadenie,“ konštatuje hlavný autor výskumu Ramses Martinez. Kľúčovým krokom nového výrobného procesu je podľa neho pokrytie papiera „vysoko fluorovanými“, čiže fluórom obohatenými molekulami. Takto sa vedcom podarilo obohatiť papier o omnifóbne, čo znamená vodu, olej aj prach odpudzujúce vlastnosti. Omnifóbny pokryv umožňuje naniesť na papier viacero vrstiev obvodov bez toho, aby atrament prenikal z jednej vrstvy do druhej.

Vyrobené za pár centov

Nový výrobný proces podľa Martineza uľahčuje výrobu senzorov citlivých na vertikálny tlak. Papierová klávesnica tak bude fungovať podobne ako napríklad klávesnice a touchpady, nebude si vyžadovať žiadnu externú batériu, pretože ju získa kontaktom s používateľom. Dôležitou výhodou nového výrobného procesu je podľa Ramsesa Martineza jeho rýchlosť a nízka cena. Náklady na výrobu jednej „papierovej klávesnice“ nedosahujú ani 25 centov. Výsledné zariadenie je navyše mimoriadne ohybné, a možno ho skladať podobne ako papier.

Smart klávesnice, smart obaly

Nová technológia je plne kompatibilná s konvenčnými výrobnými procesmi. Tým pádom sa dá jednoducho doplniť do existujúcich výrobných zariadení. Dovolí tak papierovým a kartónovým produktom funkcionalitu  rozhrania človek-počítač na spôsob klávesnice alebo touchpadu. „Táto technológia umožní interagovať sa aj s obalmi potravín, kde si napríklad zákazníci môžu overiť, či je dané jedlo ešte  v záruke,“ hovorí Ramses Martineza a dodáva: „Alebo umožní ľuďom podpísať sa prstom priamo na obal doručeného balíka.“ Vedec s kolegami taktiež demonštroval, že jednoduché strany papierového notesa možno zmeniť na rozhranie prehrávača hudby, ktorý umožní vyberať si skladby, alebo upraviť hlasitosti.

Zdroj: www.labroots.com

Diskusia